Vähenenud vajadus lõppjaamade veeremikoristajate järele tingib muutuse kollektiivis

Hobujaama lõppjaam. Foto: Mark Kitajev

31. mail oli lõppjaamade 14 veeremikoristajal viimane tööpäev. Selgitame veidi, miks selline otsus sai tehtud ning kas sellega kaasneb bussijuhtidele töökorralduslikke muudatusi.

Teenindusdirektor Hannes Falten kinnitab esmalt, et kuna bussijuhid on juba praegu kohustatud kontrollima bussi seisukorda ja puhtust iga liini lõpus, eemaldama prahi ja võtma enda valdussesse unustatud esemed, siis see ülesanne jääb neile ka edaspidi. Veeremikoristajate koondamine ei mõjuta juhtide igapäevatööd, nende ülesannete hulk ja sisu jäävad samaks. „Juhul kui liinil olevas ühissõidukis on läinud ümber mõni jook või määrinud bussi näiteks sulanud jäätis, võetakse buss liinilt maha ning läheb reserv. Trolli või trammi puhul tuuakse see baasi, kus toimub koristus,“ selgitab Hannes Falten, mis saab siis, kui ühissõidukijuht märkab lõppjaamas, et sõiduk on tõsisemalt määrdunud.

Öine veeremikoristus on jätkuvalt oluline

On tõsi, et iga õhtu garaažis toimuv põhjalik veeremikoristus tagab, et ühissõidukid on puhtad iga päev. See hõlmab kogu bussi, trammi ja trolli põhjalikku puhastamist, mis hoiab üldise puhtuse- ja hügieenitaseme kõrgena.

2020. aastal loodud lõppjaamade koristusmeeskond oli vastus COVID-19 pandeemiale, kus rõhk oli suurenenud desinfitseerimisel ja puhastamisel, eriti kontaktpindade nagu näiteks käsipuude puhul. Selle eesmärk oli vähendada viiruse levikut. Kuna pandeemiaolukord on muutunud ja viiruse leviku oht ei ole enam nii suur kui 2020. aastal, siis on olnud mõistlik vaadata üle ka veeremikoristajate töökoormus.

„COVID-19 pandeemia ajal alguse saanud ja senini lõppjaamades toimunud lisakoristused olid spetsiifiliselt seotud pandeemia tingimustega ja et neid enam ei nõuta, ei too veeremikoristajate koondamine ühissõidukijuhtide tööülesannetele täiendavat koormust ega muutusi. Ühissõidukijuhid  jätkavad oma tavaliste kontrollimis- ja koristusülesannetega nagu nad on seni teinud,“ selgitab Hannes Falten.

Taastasime COVID-19 eelse töökorralduse

Tehnikadirektor Toomas Hirve tõdeb samuti, et kuna COVID-19 on taandunud tänaseks üleüldiselt  tavaviiruse tasemele ning ühiskond on saavutanud kollektiivse immuunsuse taseme, siis ei ole vaja enam rakendada seniseid rangeid meetmeid. „TLT-s on toimunud struktuuri korrastus, lisaks on juba aasta on möödas viirusevastase võitluse rangete meetmete kaotamisest, seepärast otsustasime kaotada ajutiselt loodud ja nüüd juba püsiva iseloomu saanud töökohad,“ selgitab Hirve.

„Antud töökohad olid loodud esialgselt veeremi desinfitseerimiseks lõppjaamades ja depoodes, lisaks neile olid veel ka nn mobiilsed brigaadid, kes sõitsid mööda linna ja desinfitseerisid busse liinitöö käigus jooksvalt. Et nimetatud meetmed ei ole enam muutunud olukorras vajalikud, taastasime pandeemia eelse töökorralduse,“ on tehnikadirektori kinnitusel tegemist muutunud olukorrast tingitud muudatusega kollektiivis.

ЧИТАТЬ НА РУССКОМ →

31 мая — последний день работы для 14 уборщиков подвижного состава на конечных остановках. Кратко объясним, почему было принято такое решение и будут ли внесены какие-либо изменения в условия работы водителей автобусов.

Сервисный директор Ханнес Фальтен прежде всего говорит, что, поскольку водители автобусов уже обязаны проверять состояние и чистоту автобуса в конце каждого маршрута, убирать мусор и подбирать забытые вещи, это останется их обязанностью и впредь. Сокращения не повлияют на повседневную работу водителей, задачи которых останутся прежними по количеству и сути.

«Если кто-то прольет в автобусе напиток или, например, у пассажира растает мороженое, то испачканный автобус будет снят с маршрута и резерв на замену. В случае с троллейбусом или трамваем его доставляют на базу, где проводят уборку», — говорит Ханнес Фальтен, объясняя, что происходит, когда водитель общественного транспорта замечает на конечной остановке, что транспортное средство сильно загрязнено.

Ночная уборка подвижного состава по-прежнему необходима

Тщательная уборка подвижного состава в гараже каждый вечер гарантирует, что машины будут чистыми каждый день. Это включает в себя тщательную уборку всех автобусов, трамваев и троллейбусов, что позволяет поддерживать высокий уровень чистоты и гигиены.

Команда по уборке конечных остановок, созданная в 2020 году, стала ответом на пандемию COVID-19, когда особое внимание уделялось дезинфекции и уборке, особенно контактных поверхностей, таких как поручни. Цель заключалась в том, чтобы уменьшить распространение вируса. Поскольку ситуация с пандемией изменилась и риск распространения вируса уже не так высок, как в 2020 году, было бы разумно пересмотреть нагрузку на уборщиков подвижного состава.

«Дополнительные уборочные работы, которые начались во время пандемии COVID-19 и до сих пор проводились на конечных остановках, были связаны именно с условиями пандемии, и, поскольку в них больше нет необходимости, сокращение уборщиков подвижного состава не повлечет за собой дополнительной нагрузки или изменений в нагрузке на водителей общественного транспорта. Они продолжат выполнять свои обычные обязанности по проверке и уборке, как делали до сих пор», — объясняет Ханнес Фальтен.

Мы восстановили организацию труда, действовавшую до COVID-19

Директор технического отдела Тоомас Хирве также утверждает, что, поскольку в настоящее время COVID-19 в целом регрессировал до уровня обычного вируса, а общество достигло уровня коллективного иммунитета, больше нет необходимости в строгих мерах, которые были введены до этого. «Произошла реорганизация структуры TLT, и вот уже год, как были отменены строгие антивирусные меры, поэтому мы решили упразднить рабочие места, которые были созданы на время, а в итоге стали постоянными», — объясняет Хирве.

«Изначально они были созданы для дезинфекции транспорта на конечных остановках и в депо, но существовали и «мобильные бригады», которые ездили по городу и дезинфицировали автобусы непосредственно на маршруте. Поскольку в изменившейся ситуации необходимость в этих мерах отпала, мы восстановили организацию труда, действовавшую до пандемии», — говорит директор технического отдела, имея в виду сопутствующие изменения в коллективе.

5