Kõik 23 tellitud PESA trammi on Tallinna jõudnud

Rõõm on tõdeda, et Tallinnas on kätte jõudnud ka faktiliselt PESA trammide ajastu, sest kõik 23 tellitud uut trammi on Tallinnasse jõudnud. Nendest 22 on juba liini teenindamiseks üle antud.
Nendest trammidest on lõplikult TLT-le üle antud tänaseks 5 trammi, lõplik üleandmine on seotud ajalise faktori ja läbisõiduga. PESA trammid on järjest rohkem ka linnapildis, juba hetkel võistlevad kogumahult esimese koha nimel PESA Twist 147N ja CAF Urbos AXL. Selle võistluse võidab märtsis-aprillis 2025 PESA.
Lisaks on drastiliselt muutunud paremuse poole sõitjate mugavus. Kui aasta eest oli madalapõrandaliste trammide hulk trammiveeremist ca 48%, siis nüüdseks on see 87%. Lisaks on kasutada muud sõitjate mugavused nagu ühtlast sisekliimat hoidvad avarad salongid koos nuti- ja teiste seadmete laadimisvõimalustega. PESA Twist 147N on kõige laiem tramm (2,4 m), mis on võimeline Tallinna trammitaristul sõitma, edasi tulevad juba füüsilised takistused taristu poole pealt, seega rohkem avaramaks ei ole võimalik minna.
Hoolduse ja remondi käivitus on läinud üldjoontes ladusalt, PESA trammide süsteemne hooldus ja remont toimub Vana-Lõuna depoos. Senini oleme hooldusmahtudega jõudnud maksimaalselt 3-6 kuu mahtudeni, samm-sammult läheme edasi kuni 10 aasta mahtudeni välja. Nagu ka teiste kaasaegsete trammide puhul, siis on PESA eluea (35 a) jooksul tarvis läbida mitu suuremahulist hooldusremonti, mis pikendavad sõiduki eluiga. Kõigeks selleks on meeskond komplekteeritud, samuti on kohapeal omapoolset know-how’d jagamas ka PESA garantiimeeskond. Siinkohal on just võtmetähtsus, et iga hooldus oleks läbitud õigel ajal ja täies mahus, sest selliselt garanteeritakse trammi eluiga.
Alates detsembri lõpust on Vana-Lõuna depoos veidi vanema trammide katusealuse kõrval ka osaliselt avatud täiendav katusealune, kuhu paigutatakse kõik uued trammid öösel stand-by režiimi ootama järgmist tööpäeva. Ka see on üks raudteesõidukite elueale kaasa aitav tegur, sest teatavasti on kaasaegsetel trammidel kõik elektriseadmed katusel. Sellist võimekust ei ole tegelikkuses suurel osal raudteetransporti pakkuvatel ettevõtetel ei Eestis ega mujal.
Nagu iga uue sõidukiga raudteesektoris, oli PESA trammide kasutuselevõtul hulk katsetusi ning tehti ja tehakse täiendavaid seadistusi just sihtkohas. Kuigi need katsetused ja seadistused toimuvad üsnagi märkamatult ja jooksvalt, siis tramm on tänaseks läbinud kõik tüübikatsetused, trammi on omajagu ümber seadistatud just Tallinna jaoks ja jäänud on väga väheste funktsioonide täiendused seonduvalt just eelkõige ilmastikuoludega. Koostöö tootjatehasega on senini olnud väga hea ja konstruktiivne, lahendused probleemidele tulevad üldjuhul lühikese aja jooksul, kui see on probleemi olemusest lähtuvalt võimalik.
Alan Pikk
Trammide remonditöökoja juhataja