Teater algab garderoobist
Nii nagu teater algab garderoobist, saab hommikul Kadaka tee peahoonesse tööle ruttaja või TLT külaline meie ettevõttest esmamulje valvelauda läbides. Viimastel aastatel võtavad meid ja ettevõtte külalisi seal vastu kaks optimistliku ellusuhtumisega härrasmeest Jaan Mets ja Jaak Talve, kellel jagub inimeste suhtes tähelepanu ning kes ei pea paljuks naeratusega päeva paremaks muuta.
Tööd pole Jaak ja Jaan kartnud
Jaak hakkas tööle juba maast-madalast, alustades peale kaheksanda klassi lõpetamist isesesivat tööelu raudteel liipreid vahetades. Esmane tutvus tolleaegse bussipargiga ulatub aastasse 1971, mil ta sõjaväest tulles asus mõneks ajaks tööle paigutajana, sest II liigi load ei võimaldanud kohe bussirooli istuda. Juba viie kuu pärast olid vajalikud teadmised omandatud ja eksamid sooritatud ning 36. liin sai juurde ametit täie tõsidusega võtva noore tegusa bussijuhi. Esimeseks bussiks sai Ikarus 620, mida hellitlevalt traktoriks kutsuti. Selle sõiduriista rool nõudis täit mehejõudu ja kabiinis õhtuni vastu pidamiseks tuli talvel riietuda sooja kasukasse ning kanda labakuid. Tänapäeval ei suudeta ettegi kujutada, kuidas esimese põlvkonna Ikarused juhi füüsise ja vaimu proovile panid. Aga hakkama saadi ja liinid ei jäänud teenindamata ka kõige karmimatel tuisupäevadel. Tööd oli palju, sest bussijuhte nappis ja ära tuli teha ka puuduvate juhtide töö, kuid eks nii on olnud ajast-aega.
Selles pidevas rügamises ei jäänud muuks eriti mahti. Kui perre sündisid lapsed, kelle eest tarvis hoolitseda, bussijuhi tihe töögraafik Jaagule enam ei sobinud ning alates 1979. aastast pühendus ta kaheks aastakümneks marsruuttakso juhi ametile, kuni marsandus tasapisi kokku tõmmati. Tolleks ajaks olid lapsed juba suured ning Jaak leidis tagasitee TLT-sse. Oli aeg, mil Tallinna toodi Rootsist päevinäinud lõõtsabusse ning ühe sellise enam kui miljon kilomeetrit sõitnud Volvoga jätkas Jaak oma bussijuhikarjääri. Tasapisi muutusid bussid mugavamaks ja ilmusid päris uued moodsaad sõidukid, töö läks kergemaks, kuid ühel hetkel tundis Jaak, et sõidetud on piisavalt. Kaheksa aasta eest vahetas ta bussijuhi ameti trassihooldaja töö vastu ning viimased kaks aastat tegutseb ta peahoone pääslas.
Viis aastat TLT-ga ühiseid väärtusi jaganud Jaan Metsa varasemasse tööellu kuuluvad nii osalemine hotell Olümpia ehitamisel ja käima lükkamisel kui ka tegelemine Ajaloomuuseumi haldusega. Pikki aastaid seisis Jaan Nõmme linnaosa asevanemana hea nõmmekatele soodsate arengute, aedlinna heakorra ning loodussõbralike otsuste eest. Omaette peatüki moodustab tema elus aga aastakümme, mille vältel tegutses ta tuhandeid kinnipeetavaid koondanud Murru vangilaagri ümberstruktureerimise ja sulgemisega.
Tööd on Jaan ja Jaak teinud alati hingega ning ka praegust ametit peavad mehed mitte sellepärast, et pension ei võimaldaks rahulikult kodus istuda, vaid seepärast, et inimestega suhtlemine ja igapäevane aktiivne tegevus annavad jõudu eluga edasi minna.
Oluline on oskus inimestega suhelda
Jaan peab oma töö juures huvitavaks eelkõige võimalusi, mida pakub suhtlus sadade inimestega, kes päeva jooksul tema pilgu eest läbi käivad. Ta mäletab, kui karused oldi käitumises veel mõne aasta eest. „Ei tulnud enamusel töötajatest eest ega tagant tere välja,“ meenutab ta esimesi päevi peahoone pääslas. Jaan hakkas siis vähehaaval jääd sulatama – tervitas ja tegi möödujatega juttu, keda kiitis, kellele viskas mõne nalja. Nii ilmus pääslasse jõudes ka kõige endassetõmbunumate jõmmide näole lahedam ilme ja enam ei unustatud ka valvetöötajale tere ütlemast. Jaani hindab seda olulisemaks võiduks, mida ta TLT-s oldud aastatega on saavutanud. „Elu on niigi raske, miks seda veel mossitamisega hullemaks muuta,“ sõnastab Jaan oma viimaste aastate kreedo.
Ka Jaak tunnistab, et suhtlus on praeguses ametis äärmiselt oluline. Muidugi kohtab pääslas igasuguseid pujääne, kellele esmatähtis enese mina ning kes püüavad valvurile igati näidata, kui tühine putukas ta nende silmis paistab. Sellistega suheldes tuleb jääda tasakaalukaks, ent kindlaks kehtestatud reeglitele ja ühel hetkel jõuab siis ka enesekeskseima tüübini arusaam, et ehk on mõistlik veidi tagasi tõmmata ja üritada end inimlikumalt ülal pidada.
Suur probleem on Jaagu sõnul majaesiste parkimiskohtadega, mida kipub nappima. Tema sõnul tuleb ette olukordi, kui ei hoolita enam millestki, vaid visatakse külalistele broneeritud kohtadelt minema koonused, millega need on märgistatud ja kui valvur siis omavolitseja korrale kutsub, kostab vastuseks üksnes seda kõige paksemat sõimu. Õnneks jäävad taolised juhtumid viimasel ajal üha harvemaks ja neid, kes valvelauast möödudes naeratavad või hea sõna poetavad, leidub aina enam.
Rõõmu valmistavad lapsed ja lapselapsed
Kuigi praegune aeg oma maksutõusude ja häguse tulevikuperspektiiviga pole kellelegi kerge, ei lase Jaan end rasketest mõtetest morjendada. Saatus on talle kinkinud mõistva ja abivalmis abikaasa ja rõõmu valmistavad neli lapselast. Tütretütar tudeerib arhitektiks, poja kolmeteistkümne, üheksa ja kuue aasta vanused lapsed aga vajavad veel vanaisa hoolt ja tähelepanu, millele Jaan ka pühendub. Kui aga tööst veidigi mahti saab, kiirustab Jaan koos saarlasest abikaasaga Valjalga, kus ootamas kaunis maakodu. Seal Saaremaa südames on hea nii suvel päikeselõõsas kui talviste tuisuilmadega, mil ahi toad mõnusalt soojaks kütab.
Jaagul paneb silma särama mõte oma kolmest pojast, kes kõik tublideks meesteks sirgunud ja neljast lapselapsest, kes vanaisale rõõmu valmistavad. Neljateistkümnene pojatütar laulab Miina Härma nimelises kooris ning kui vanaisal juhtub vaba päev olema, sõidutab ta lapselapse Saku kodust kooriharjutusele ning hiljem tagasi. Eks sellel teekonnal jõuab ka maailma asju arutada ja mõnelegi elulisele probleemile koos lahendusi otsida. Ka kümneaastase pojapoja jaoks on vanaisa autoriteet, kelle arvamust ja nõuandeid usaldada. Noorima poja peres kasvavad tütred on viie- ja kolmeaastased ja neilegi jagub vanaisal hellust. Jaagul on lastelaste tarvis alati midagi mõnusat ühes, tavaliselt maitsvaid puuvilju või muud tervislikku, sest kommi tohib tuua vaid laupäeviti. Selline karm aga õiglane kord on poegade poolt kehtestatud ja Jaak peab sellest kinni, sest eks ta ju õige ole, kui magusaga ei liialdata.
Jaan ja Jaak esindavad ettevõtet väärikalt
Jaanile ja Jaagule meeldib nende töö. Inimestega suheldes saab hea pildi sellest, millised tuuled parasjagu ettevõttes puhuvad. Paistab, et TLT-s viimasel ajal toimuv inspireerib inimesi ja paneb endasse uskuma, arvab Jaan. Töötajad on muutunud nooruslikeks ja teotahtelisteks. Seda lihtsam on oma kohustustega toime tulla, kui pole tühjast sündivat tüli, altkulmu pilke ja salvavaid repliike.
Jaak leiab, et viimasel ajal on TLT-s hakanud asjad kiiremini õiges suunas liikuma. Territoorium on korrastatud ja asfalteeritud, bussid uued ning nii juhile kui sõitjatele mugavad. Keerad kahe sõrmega rooli ja naudid sooja kabiini.
Vastutulelike ja sõbralike suhtlejatena on Jaan Mets ja Jaak Talve meie ettevõtte tõelised esindusnäod.
ЧИТАТЬ НА РУССКОМ →
Как театр начинается с вешалки, так и человек, спешащий утром на работу в главное здание на улице Кадака, или гость TLT получает первое впечатление о нашей компании, проходя мимо стола охраны. В последние годы нас и гостей компании встречают два господина с оптимистичным взглядом на жизнь, Яан Метс и Яак Тальве, у которых хватает внимания для всех и кто не считает чем-то сложным поднять другим настроение своей улыбкой.
Яак и Яан не боялись работы
Яак стал работать очень рано, начав свою самостоятельную трудовую жизнь со смены шпал на железной дороге после окончания восьмого класса. Его первое знакомство с автобусным парком того времени произошло в 1971 году, когда он вернулся из армии и некоторое время работал загонщиком, поскольку права второго типа не позволяли ему сразу сесть за руль автобуса. Всего за пять месяцев необходимые знания были приобретены, экзамены сданы, и на 36-м маршруте появился молодой, активный водитель, серьезно относящийся к своей работе. Первым его автобусом стал Икарус 620, ласково прозванный трактором. Руль этого транспортного средства требовал мужской силы, и чтобы продержаться в кабине до вечера, зимой приходилось надевать теплую шубу и носить варежки. Сегодня невозможно представить, насколько икарусы первого поколения испытывали на прочность тело и дух водителя. Но люди справлялись, и маршруты не оставались без обслуживания даже в самую суровую непогоду. Работы было много, потому что водителей автобусов не хватало, и работу отсутствующих водителей тоже приходилось выполнять, но так бывало только время от времени.
В этом постоянном труде не оставалось места ни для чего другого. Когда в семье появились дети, о которых нужно было заботиться, плотный график работы водителя автобуса уже не устраивал Яака, и с 1979 года он на два десятилетия посвятил себя должности водителя маршрутного такси, пока поездки на маршрутках постепенно не прекратили. К тому времени дети уже выросли, и Яак вернулся в TLT. Было время, когда в Таллинн из Швеции доставили старомодные автобусы-гармошки, и Яак продолжил свою карьеру водителя автобуса на одном из этих Volvo, проехавшем более миллиона километров. Постепенно автобусы становились комфортнее и появлялись совершенно новые современные транспортные средства, работа становилась легче, но в какой-то момент Яак почувствовал, что уже достаточно проехал. Восемь лет назад он сменил профессию водителя автобуса на работу по обслуживанию трасс, а последние два года работает на пропускном пункте в главном здании.
Яан Метса разделяет ценности TLT уже пять лет, а его предыдущая трудовая деятельность включает в себя как участие в строительстве и открытии отеля «Олимпия», так и работу в администрации Исторического музея. Будучи заместителем старейшины района Нымме, Яан на протяжении многих лет выступает за благоприятное для жителей района развитие, порядок в районе и экологически безопасные решения. Однако отдельной главой в его жизни является десятилетие, в течение которого он занимался реструктуризацией и закрытием лагеря для военнопленных Мурру, в котором содержались тысячи заключенных.
Яан и Яак всегда выполняли свою работу с душой и свою нынешнюю работу тоже сохраняют не потому, что пенсия не позволяет им спокойно сидеть дома, а потому, что общение с людьми и повседневная активная деятельность дают им силы двигаться дальше по жизни.
Умение общаться с людьми важно
В своей работе Яан считает интересными возможности, которые дает общение с сотнями людей, проходящих мимо него в течение дня. Он помнит, как неприветливы были люди всего несколько лет назад. «Большинство сотрудников никогда не здоровались», — вспоминает он первые дни работы на пропускном пункте в главном здании. Затем Яан начал понемногу растапливать лед — здоровался и болтал с проходящими, которых хвалил или шутил с ними. Вскоре даже самые замкнутые люди начинали улыбаться, когда проходили мимо стола охраны, и больше не забывали с ним поздороваться. Яан считает это важной победой, которой добился за годы работы в TLT. «Жизнь и так трудна, зачем усугублять ее угрюмостью», — озвучивает Яан свое кредо последних лет.
Яак также признает, что общение чрезвычайно важно в его нынешней работе. Конечно, мимо стола охраны могут проходить и люди с очень большим самомнением, которые всячески стараются показать охраннику, каким ничтожным насекомым он выглядит в их глазах. Имея дело с такими людьми, нужно сохранять уравновешенность, следовать установленным правилам, и в какой-то момент даже самый эгоцентричный тип придет к осознанию того, что, возможно, стоит стать поскромнее и попытаться вести себя человечнее.
По словам Яака, большой проблемой являются парковочные места перед зданием, которых, как правило, не хватает. По его словам, бывают ситуации, когда людей уже ничего не волнует, и конусы, которыми отмечены места, забронированные для гостей, выбрасывают, а когда охранник призывает нарушителя к порядку, в ответ слышна только ругань. К счастью, в последнее время таких случаев становится все меньше, и все больше людей улыбаются или говорят доброе слово, проходя мимо стола охраны.
Дети и внуки приносят радость
Хотя нынешнее время с его повышением налогов и туманными перспективами ни для кого не легко, Яан не позволяет себе погружаться в тяжелые мысли. Судьба подарила ему понимающую и отзывчивую жену и четырех внуков, которые дарят им радость. Внучка от дочери учится на архитектора, а тринадцати-, девяти- и шестилетние дети сына еще нуждаются в заботе и внимании дедушки, чему Яан тоже уделяет время. Однако, когда после работы остаются силы, Яан вместе с женой, которая родилась на Сааремаа, мчится в Вальяла, где его ждет прекрасный деревенский дом. Там, в самом сердце Сааремаа, хорошо и под летним солнцем, и в зимнюю стужу, когда печь прогревает помещения до приятной температуры.
Глаза Яака загораются при мысли о трех его сыновьях, которые выросли хорошими людьми, и четырех внуках, которые радуют деда. Четырнадцатилетняя внучка поет в хоре имени Мийны Хярма, и когда у дедушки бывает выходной, он подвозит ее из дома в Саку на занятия в хоре, а позже — обратно. В дороге они успевают обсудить мировые дела и вместе найти решения некоторых жизненных проблем. Для десятилетнего внука дедушка — тоже авторитет, мнению и советам которого можно доверять. В семье младшего сына подрастают дочери пяти и трех лет, они тоже не обделены вниманием и добротой дедушки. У Яака всегда найдется для внука и внучек что-нибудь приятное, обычно вкусные фрукты или другие полезные лакомства, ведь конфеты можно приносить только по субботам. Такой строгий, но справедливый порядок установлен сыновьями, и Яак его придерживается, потому что злоупотреблять сладостями неправильно.
Яан и Яак достойно представляют компанию
Яан и Яак любят свою работу. Общаясь с людьми, можно получить хорошее представление о том, какие настроения царят сейчас в компании. Похоже, то, что происходит в TLT в последнее время, вдохновляет людей и заставляет их поверить в себя, считает Яан. Сотрудники стали более моложавыми и деятельными. Справляться со своими обязанностями легче, если нет ссор, недовольства и обидных замечаний.
Яак считает, что в последнее время дела в TLT начали быстрее двигаться в правильном направлении. Территория благоустроена и заасфальтирована, автобусы новые и комфортные как для водителя, так и для пассажиров. Крутишь двумя пальцами руль и наслаждаешься теплом кабины.
Приветливые и дружелюбные собеседники Яан Метс и Яак Тальве являются настоящими представителями нашей компании.