Psühholoog Taimi Elenurm: „Vaimne tervis on elus esmatähtis!“

Taimi Elenurm julgustab pöörduma vastuvõtule. Foto: erakogu.

Juba mitu aastat on TLT töötajatel võimalus pöörduda vajadusel tööandja kulul ehk töötaja jaoks tasuta psühholoog Taimi Elenurme vastuvõtule.

Saabunud pime ja külm aeg võib mõjutada enesetunnet: esimene libedus paneb närvid proovile, süvenevad muremõtted tuleviku ning elu-olu osas, samas tõuseb töötempo. Psühholoog soovitab  hoida elus tasakaalu ja hoolitseda nii vaimse kui füüsilise tervise eest, sest sellest saab alguse nii tööheaolu kui ka eluga rahulolu.

Murekohti on mitmeid

Varasema ajaga võrreldes on suurenenud isikliku elu probleemidega kimpus olijate arv. Suhted pereliikmete, laste, lähedaste  ja töökaaslastega on inimeste jaoks alati olulised. Kuidas elus hakkama saada ja tööga toime tulla, kohusetundlikumate puhul etteheited endale või siis ületöötamisest tingitud eksimused – need on vaid mõned märksõnad.

Taimi Elenurme sõnul ei tohiks ühtegi muremõtet pisendada või häbeneda. „Selle jaoks psühholoogi teenus TLT-s ongi. Tulge vastuvõtule ja räägime asjad üheskoos läbi: jagatud mure on pool muret. Mõnikord räägib inimene end ise selgemaks, kui probleemid välja räägitud saavad, teinekord arutame koos lahendusi ja valime seejärel kõige lihtsamini teostatavad variandid, mida katsetada või harjutada.“

Vastuvõtul tulevad tihti jutuks suhted töökaaslastega. „Kui tööväline elu on ärev, on siis tegu kas majandusliku ebakindluse või peresiseste suhetega, siis paratamatult mõjutab see ka tööelu. Sageli  tahetakse seda jagada ka töökaaslastega.“ Nõnda ollakse erinevate teemade osas tundlikumad, kuid vahel unustatakse ära see, et ka kolleegidel on omad mured. Ehk siis: tööl räägi pigem sellest, mis on toonud argiellu huvitavaid kogemusi ja positiivseid emotsioone. Tööl käiakse ennekõike tööd tegemas, mitte poliitikast või eraelust vestlemas. „Soovitan tööl rääkida eraelust nii vähe kui võimalik ja nii palju kui hädasti on vaja. Miks ma nii ütlen: sellepärast, et kolleegid ei pruugi seda otse välja öelda, kuid enda elus peituvate muretsemiste ja probleemide lõputu arutamine teistega võib olla kõrvalisele kuulajale üsna  väsitav.“

Viisakas on rääkida probleemidest asjassepuutuvate inimestega, mitte klatšida teisi taga. On täiesti normaalne, et kolleegil on sinust erinev arvamus mõne teema kohta – tööl räägi  tööst, sõpradega räägi muudel teemadel. „Kui keegi  sind oma isikliku elu probleemide arutamisega üle koormab, siis saad vahetada teemat öeldes, et sind huvitavad teised asjad.“

Kohusetundlikel inimestel esineb ületöötamisest tingitud väiksemaid eksimusi ja selle baasil enesesüüdistamist. Selliste probleemide korral on mure taustal enamasti palju ületunde ja  pikema aja jooksul kogunenud töökurnatust. Keha ja meel võivad üles öelda nii puhkuse kui töö ajal. Üsna tihti järgneb eksimus või haigus pingelisele perioodile ehk järelreaktsioonina suure koormuse ajale.

Välja on toodud ka keskastmejuhtide paindumatust. „Vahel on tarvis mõista, olla paindlik ja püüda vaadata olukorrale ka vastaspoole vaatenurgast Rohkem võiks olla nii kuulamist kui teise poole positsiooni mõistmist, mis loob eeldused üksteise usaldamiseks ja edaspidiseks väiksemate tõrgetega koostööks. Vastuvõtul on tulnud mõne inimese jutust välja see, kuidas esmase vahetu juhi sõnad ja tegevus on sügavalt haiget teinud. Selgitamata ja läbi rääkimata jäänud töökäsud, ebaõiglasena tundunud jäigad ja juhi ainutõest ajendanud juhuvastused on toonud kibestumist, endasse sulgumist ja töötahte vähenemist, mis omakorda toonud kaasa lahkumismõtteid ja eksimusi töös. Usalduse loomine ja hoidmine  eeldab juhilt töötaja kuulamist ja tema positsiooni mõistmist isegi siis, kui seda ei saa kuulda võtta. Rohkem võiks olla märkamist, vähem oma tõe jäika kordamist, rohkem mõlema poole arvamuste arvestamist sisaldavaid läbirääkimisi ning selgeid ja mõlema poole jaoks aktsepteeritud, mõistlikuks peetavaid kokkuleppeid.“

Talvekaamos võib tuua  mure hakkamasaamise ees. Oluline on valmistuda  külmaks ja pikalt pimedaks ajaks. Porise ja hämarduva videvikuga toimetulek vajab häälestumist ja eelnevates sügistes omandatud toimetulekuvõtete meelde tuletamist. Näiteks kuidas toimida talve hakul esineva libedusega liikluses, kuidas ja millal muutub reaktsioonikiirus. Kõigele sellele mõtlemine aitab ennast hakkamasaamisele häälestada. „Tasub mõelda ka sellele, mis on sügises seda, mida jätan maha eelnevasse perioodi ja millega alustan nüüd. Kui midagi läheb hästi, siis jaga seda  teistega. Kui aga ei õnnestu ootuspäraselt, siis on nagu on – saad proovida uuesti teisiti, harjutada ja treenida.“

Tullakse nii üksi kui grupiga; ka leina- või kriisinõustamisse. „Siinkohal meeldetuletuseks kõigile eesliinitöötajatele, et kui teil on esinenud avariiohtlikke olukordi, siis tasub kindlasti tulla ja see teema läbi rääkida.“ Vaid nõnda saab kindlama käe ja meelega liiklusesse naasta. „Kui on olnud konflikt reisijaga, siis on mõistlik tulla ja arutada lahti, miks see kulmineerus nii või naa.“ Psühholoogi sõnul on tööohutusega seotud teemad jutuks umbes pooltel kordadel.

Meeldetuletuseks: kel on soov tulla psühholoog Taimi Elenurme vastuvõtule, siis seda on võimalik teha nii veebi kaudu kui Kadaka tee 62a bussipargi kontoris.

Selleks kirjutage eelnevalt  taimi@elenurm.net ja pakkuge omalt poolt välja paar-kolm sobivat aega. Lühidalt, ühe-kahe lausega võib kirjutada ka lahti, mis teemal soovite rääkida. Tere tulemast!

ЧИТАТЬ НА РУССКОМ →

Психолог Тайми Эленурм: «Психическое здоровье – прежде всего!»

Уже несколько лет у сотрудников TLT есть возможность при необходимости обратиться к психологу Тайми Эленурм за счет работодателя, то есть бесплатно для сотрудника.

Наступившее темное и холодное время года может сказываться на самочувствии: первый гололед раздражает, усиливаются тревоги о будущем и повседневных делах, а рабочий ритм становится все напряженнее. Психолог рекомендует сохранять баланс в жизни и заботиться как о психическом, так и о физическом здоровье, поскольку именно это является основой благополучия на работе и удовлетворенности жизнью.

Существует несколько причин для беспокойства

По сравнению с прежним периодом возросло количество людей, столкнувшихся с проблемами в личной жизни. Отношения с членами семьи, детьми, близкими и коллегами всегда важны для людей. Как справляться с жизнью и работать, как преодолевать самокритику у ответственных людей или ошибки, вызванные переутомлением – вот лишь несколько основных проблем.

По словам Тайми Эленурм, нельзя недооценивать свои тревоги или стыдиться их. «Именно для этого в TLT и предоставляется услуга психолога. Приходите на прием, и обсудим все вместе. Разделенная забота – это уже половина проблемы. Иногда человек находит ясность, просто проговорив свои проблемы, а в других случаях мы вместе ищем решения и выбираем наиболее простые и осуществимые варианты, которые можно попробовать реализовать или закрепить на практике».

На приеме часто обсуждаются отношения с коллегами. «Если личная жизнь полна тревог, будь то из-за экономической нестабильности или проблем в отношениях внутри семьи, это неизбежно сказывается и на трудовой жизни. Часто люди хотят поделиться своими проблемами с коллегами». Это делает их более восприимчивыми к разным темам, но порой просто забывается, что у коллег тоже есть свои переживания. То есть, на работе лучше делиться тем, что принесло в повседневную жизнь интересные впечатления и положительные эмоции. На работу приходят в первую очередь для того, чтобы работать, а не для обсуждения политики или личной жизни. «Рекомендую на работе говорить о личной жизни как можно реже и только в случае крайней необходимости. Почему? Потому что коллеги, хотя и не говорят об этом открыто, могут устать от постоянных разговоров о ваших личных проблемах и переживаниях».

Вежливо обсуждать проблемы с теми, кого они касаются, а не сплетничать о других за спиной. Совсем нормально, что у коллеги есть другое мнение по какому-то вопросу. На работе обсуждайте дела, а с друзьями – все остальное. «Если кто-то перегружает тебя своими личными проблемами, можно сменить тему, сказав, что тебя интересуют другие вопросы».

У ответственных людей часто возникают мелкие ошибки из-за переутомления, что вызывает чувство вины. В таких случаях за проблемами часто стоят многочисленные сверхурочные часы и усталость, накопившаяся за длительный период работы. Тело и разум могут «подвести» как в рабочее время, так и во время отдыха. Часто ошибка или болезнь становятся следствием напряженного периода, реакцией на перегрузку.

Отмечена также недостаточная гибкость у руководителей среднего звена. «Иногда важно проявить понимание, быть гибким и попытаться взглянуть на ситуацию с точки зрения другой стороны. Необходимо больше слушать и учитывать позицию другого, что создает основу для доверия и более гармоничного сотрудничества в будущем. На приеме несколько человек рассказывали, как слова и действия их непосредственного руководителя причинили им глубокую боль. Неясные и не обсужденные рабочие задания, жесткие и кажущиеся несправедливыми однобокие реакции руководителя вызывали разочарование, замкнутость и снижение мотивации, что в свою очередь привело к мыслям об увольнении и ошибкам в работе. Для создания и поддержания доверия руководитель должен уметь выслушивать сотрудника и понимать его точку зрения, даже если ее трудно принять. Нужно больше внимания, меньше жесткого утверждения своей правоты, больше переговоров, учитывающих мнения обеих сторон, а также четких, разумных соглашений, которые будут приняты и поняты всеми сторонами».

Зимняя хандра может вызвать беспокойство о том, как справиться с трудностями. Важно быть готовым к холоду и долгим темным дням. Справиться с дождливым и темнеющим временем можно, если настроиться и вспомнить те способы преодоления трудностей, которые были усвоены в предыдущие периоды осени. Например, как действовать на скользкой дороге в начале зимы, как и когда меняется скорость реакции. Размышления обо всем этом помогают настроиться на успешное преодоление трудностей. «Стоит задуматься о том, что я оставляю позади из предыдущего периода и с чем начинаю новый. Если что-то получается хорошо, поделитесь этим с другими. Если что-то не получается, как планировалось, не беда – можно попробовать снова, изменить подход, потренироваться и развиваться».

Приходят как в одиночку, так и группами, включая консультации по вопросам горя или кризиса. «Напоминаем всем сотрудникам передней линии: если вы столкнулись с опасными ситуациями на дороге, обязательно приходите и обсудите это». Только так можно вернуться в движение с уверенностью и спокойствием. «Если произошел конфликт с пассажиром, имеет смысл прийти и разобрать, почему ситуация развивалась именно так». По словам психолога, вопросы безопасности на работе обсуждаются в половине случаев.

Напоминание: если вы хотите записаться на прием к психологу Тайми Эленурм, это можно сделать как онлайн, так и в офисе автобусного парка по адресу Кадака теэ 62a.

Для этого напишите по адресу taimi@elenurm.net и предложите несколько удобных для вас вариантов времени для встречи. Кратко, в одном или двух предложениях, уточните, на какую именно тему вы хотите поговорить. Добро пожаловать!

 

 

 

 

 

 

 

3