Lepingute täitmise ABC…
on see, et me loeme lepingut täitma asudes lepingu läbi, ehk tunneme huvi, milline leping sõlmitud sai. Sealhulgas tunneme huvi nii tehtava töö või osutatava teenuse üksikasjade vastu, loeme läbi reeglina lepingu lahutamatuks lisaks olevad hanke alusdokumendid, eriti tehnilise kirjelduse ja lähteülesande, kui see on olemas.
Samuti tunneme huvi, kuidas toimub maksmine- vastavalt hangete ja enampakkumise läbiviimise korrale TLT ei tee ettemakseid. Kindlasti tasub huvi tunda maksetähtaja vastu- kui ettevõttesse saabub antud lepinguga seotud arve, siis peaks see kandma sama maksetähtaega nagu on toodud lepingus. Lisaks muudele detailidele arves (lepingu kohased rekvisiidid peavad arves olema ja seda tuleb kontrollida), peab ka maksetähtaja õigsust kontrollima. Lepingule mittevastav arve tuleb parandusteks tagasi saata.
Tuleb huvi tunda lepingus sätestatud õiguskaitsevahendite vastu. Vastutav isik peab reageerima koheselt, kui partner lepingut nõuetekohaselt ei täida (ostetav asi on puudusega, esinevad vaegtööd või ei järgita tähtaegu jne) ja hoiatama õiguskaitsevahendi kohaldamisega või teatama õiguskaitsevahendi kohaldamisest, sõltuvalt mida leping sätestab. Seda ei saa hakata tegema nt 7 kuu möödumisel lepingu tähtajast, sest pretensiooni esitamise mõistlikku aega arvutatakse hetkest, kui kahjustatud lepingupool rikkumisest teada sai. Pealegi ei saa näiteks viivist arvestada tagantjärele, kui viivisenõue jäi õigeaegselt esitamata, sõltuvalt mida leping ette näeb. Lisaks on partner selle aja peale tõsiselt demotiveeritud üldse midagi tegema- tema kogemus viitab, et me ei ole eriti aktiivsed lepingu täitmist nõudma ja ta karistada ei saa. Tuletan meelde, et hankemenetluses saavutatud lepingut tuleb järgida igas aspektis, sh õiguskaitsevahendite kohaldamisel. Seega, reageerima peab kohe, kui lepingut ei järgita ja siinkohal ongi teil oluline teada, millised õiguskaitsevahendid kohalduvad.
Igasuguse koostöövalmiduse partneri poolt tapab aga see, kui TLT kirjutab enne töö lõplikku üleandmist või teenuse lõplikku osutamist alla aktile, mille alusel tekib partneril õigus nõuda makset, mida ta kindlasti teebki ja kuna TLT maksab arveid korrektselt, siis see ka tasutakse. Aga, töö on lõpetamata või teenus lõpuni osutamata….. See ei ole ilmselt uudiseks, et partnerit peamiselt motiveerib saadaolev raha. Kui see aga talle kätte anda, siis ei ole TLT-l enam midagi, millega „kaubelda“. Akti allkirjastamine enne töö või teenuse nõuetekohast teostamist, mille alusel esitatakse arve, mis tasutakse, võib käsitleda ka ettemaksu tegemisena, mis on TLT hangete ja enampakkumise läbiviimise korra kohaselt keelatud. Ehk, sellega rikutakse kehtestatud korda. Kindlasti ei näe taolist käitumist ette ka leping, ehk et siinkohal rikutakse ka riigihangete seaduse nõudeid- lepingulise kohustuste vahekorra muutmise pakkuja kasuks hankelepingus sätestamata viisil on keelatud.
Rääkides aktidest, mida kirjutavad TLT-s valitseva praktika kohaselt reeglina alla lepingu täitmise eest vastutavad isikud, siis see isik, kes konkreetsel hetkel lepingu täitmise eest vastutab ja akti allkirjastama hakkab, peab kindlasti huvi tundma, kas tal on ka lepingu alusel volitus TLT-d esindada või mitte. Kui volitusi pole antud, nt on lepingus mainitud TLT-st lahkunud töötaja ja teda ei ole lepingus asendatud uue isikuga, siis ei tohi ka aktile alla kirjutada TLT nimel. Vajadusel võib selle lahendada spetsiaalse volikirjaga. Meenutan, et TLT esindusõigus on TLT seadusjärgsetel esindajatel, kelleks on juhatuse liikmed. Kui teile pole volitusi antud, siis on vaid juhatuse liikmetel akti allkirjastamise õigus.
Lepingutes on tihtipeale ka kõikvõimalikke tähtaegu või siis sätestab lepinguga seotud ajakava tähtaegu, mida peab järgima. Kui tunnete, et teile on selliste tähtaegade järgimine liiga töömahukas, siis on võimalik seada endale Deltas meeldetuletusi. Seda siis nii lepingu lõpptähtaega silmas pidades, kui ka võimalikke vahetähtaegu. Kui lepingus on näiteks toodud erinevad tööd, mida tehakse erinevatel aadressidel, ka siis on võimalik iga sellise tööga seotud tähtaja osas panna Delta endale meelde tuletama. Selleks teete Deltas täitmise järgimise ridu juurde. Vaadake allpool toodud juhist.
Head lepingute täitmist. Probleemide korral pöörduge aegsasti juristide poole.
Mailis Kullerkupp
Peajurist
JUHIS
Delta hanke ja juriidiliste isikutega sõlmitud lepingute töövoogu on lisatud vaikimisi nüüd ka vahetähtaegade lisamiseks täitmiseks tööülesande plokk, mida saab ära kustuda.
Lõpptähtaja jälgimiseks lisatud täitmiseks tööülesande plokki ei saa töövoost ära kustutada.
Азбука исполнения договоров…
мы должны прочитать договор, когда приступаем к его исполнению, т. е. нас интересует, какой именно договор был заключен. В том числе, нас интересуют детали выполняемой работы или оказываемой услуги, как правило, мы должны изучить основные документы закупки, являющиеся неотъемлемым приложением к договору, особенно техническое описание и исходное задание, если они прописаны в договоре.
Нас также интересует, как производится оплата – согласно порядку проведения закупок и аукционов, TLT не вносит предоплаты. Обязательно стоит поинтересоваться сроком оплаты – если компания получает счет в связи с данным договором, в нем должен быть указан тот срок оплаты, который указан в договоре. Помимо других деталей в счете (приведенные в договоре реквизиты должны быть указаны в счете, и их нужно проверять), необходимо также проверить правильность срока оплаты. Счет, не соответствующий договору, должен быть возвращен на исправление.
Необходимо интересоваться средствами правовой защиты, предусмотренными в договоре. Ответственное лицо обязано незамедлительно реагировать, если партнер не выполняет условия договора надлежащим образом (покупаемая вещь имеет дефекты, присутствуют недоделки или не соблюдаются сроки и т.д.) и предупредить о возможности применения средств правовой защиты, или уведомить о применении средств правовой защиты в зависимости от того, что предусмотрено договором. Этого нельзя сделать, например, по истечении 7 месяцев после окончания договора, поскольку разумный срок подачи претензии исчисляется с момента, когда потерпевшая сторона узнала о нарушении. При этом, например, пеня не может быть начислена задним числом, если требование о выплате пени не было подано в срок, в зависимости от того, что предусмотрено договором. К тому же партнер при этом серьезно демотивирован вообще что-либо делать – его опыт подсказывает, что мы не очень активно требуем исполнения договора и не можем его наказать. Напоминаю, что договор, заключенный в результате проведения закупки, должен соблюдаться во всех аспектах, включая применение средств правовой защиты. Поэтому нужно немедленно реагировать, если договор не соблюдается, и здесь вам важно знать, какие средства правовой защиты применяются.
Однако всякая готовность к сотрудничеству со стороны партнера исчезает, если TLT подписывает акт до окончательной передачи работы или окончательного этапа оказания услуги, на основании которого партнер имеет право требовать оплату, что он, конечно, сделает, и, поскольку TLT оплачивает счета корректно, этот счет также будет оплачен. А работа останется незавершенной или услуга не оказанной полном объеме….. Наверное, не новость, что партнера в основном мотивируют деньги, которые можно получить. Однако, если партнер их получит, то у TLT больше не будет ничего, чем можно будет «торговаться». Подписание акта до надлежащего выполнения работы или оказания услуги, на основании которого выставляется и оплачивается счет, также может рассматриваться как внесение авансового платежа, что запрещено порядком проведения закупок и аукционов TLT. Другими словами, это нарушает установленный порядок. Договором такое поведение также не предусмотрено, то есть и здесь нарушаются требования Закона о государственных закупках – изменение соотношения обязательств по договору в пользу подрядчика способом, не предусмотренным договором о закупках, запрещено.
Говоря об актах, которые, согласно сложившейся в TLT практике, обычно подписываются лицами, ответственными за исполнение договора, то лицо, отвечающее за исполнение договора в конкретный момент и приступающее к подписанию акта, должно обязательно поинтересоваться, уполномочен ли он на основе договора представлять интересы TLT или нет. Если ему не предоставлены никакие полномочия, например, в договоре упоминается уволившийся из TLT сотрудник и он не заменен новым лицом, то и договор не может быть подписан от имени TLT. При необходимости это можно решить при помощи специальной доверенности. Напоминаю, что право представлять TLT имеют законные представители TLT, которые являются членами правления. Если вам не предоставлены полномочия, то только члены правления имеют право подписать акт.
Договоры часто имеют всевозможные сроки, или график, связанный с договором, предусматривает сроки, которые необходимо соблюдать. Если вы чувствуете, что соблюдение этих сроков для вас слишком трудоёмко, вы можете установить себе напоминания в Delta. Это касается как учета даты окончания договора, так и возможных промежуточных сроков. Если, например, в договоре указаны разные работы, выполняемые по разным адресам, то в Delta также можно настроить напоминания о сроках выполнения каждой такой работы. Для этого вы добавляете в Delta следующие строки. Смотрите руководство, приведенное ниже.
Удачного исполнения договора. В случае возникновения проблем следует своевременно обратиться к юристам.
Майлис Куллеркупп
Главный юрист