KKK: Vastused hangete ja enampakkumiste läbiviimise korra kohta esitatud küsimustele

Foto: erakogu
1. Kas vastutavatele isikutele on juba loodud RHR-is hangetele juurdepääs? Kes juhendab vastutavaid isikuid RHR-i andmete esitamisel?
Vastus: Vastutavad isikud ja hankekomisjoni liikmed on alati reeglina saanud RHR-ile ligi enda hangetele. Kui kellelgi ligipääs puudub, siis tuleb sellest ÕH osakonnale, aga eelistatult vastavat hanget läbiviivale hankespetsialistile, teada anda. RHR-i õpe on kättesaadav siit. RHR-is tegutsemisel palume lähtuda vastavat hanget läbiviiva ÕH osakonna töötaja konkreetsetest juhistest vastavas hankes ja omaalgatuslikult toiminguid mitte teha.
2. Milliseid hankeid on lubatud teha võrgustiku sektori piirmääradega? Kuidas toimida, kui näiteks ühe hankega ostetavad asjad on nii võrgustiku sektori kui tavalise hankijana ostetavad?
Vastus: See sõltub sellest, kas hangitav asi, teenus või ehitustöö on seotud hankija tegutsemisega võrgustikusektoris. Seda tuleb eraldi kaaluda ehk tuleb leida seos plaanitava ostu ja hankija tegevusega võrgustikusektoris. Tuleb silmas pidada, et seos on olemas ka siis, kui ostetav asi või teenus aitab kaasa võrgustiku tegevuste elluviimisele. Kui asjad on nii võrgustiku kui avaliku sektori hankijana ostetavad, siis kohaldatakse rangemat ehk avaliku sektori piirmäärasid.
3. Kas riigihangete seadusega kooskõlas on võimalik korraldada erinevate tootjate toodete testimist?
Vastus: Küsimusest paraku ei selgu, kas on mõeldud testimist konkreetse hanke võitja selgitamiseks või hankevälist testimist. Testimine hanke raames peaks olema seotud hanke esemega, aga küsimus viitas erinevate toodete testimisele. Selleks, et anda asjakohane vastus, palume küsimust täpsustada või siis pöörduda konkreetsel juhul nõu saamiseks ÕH töötaja poole.
4. Kas TLT töötaja, kes on hankelepingu täitmisel olnud TLT kontaktisikuks, peab ennast järgnevatel hangetel hankekomisjonist taandama huvide konflikti vältimiseks (kuigi tegemist on olnud tavapärase tööalase suhtlusega)?
Vastus: Riigihangete seaduse kohaselt on huvide konflikt olukord, kus hankija või tema nimel tegutseva isiku töötajal, ametnikul, juhatuse liikmel või muul pädeval esindajal, kes on kaasatud riigihanke ettevalmistamisse või korraldamisse või kes võib muul moel mõjutada selle riigihanke tulemust, on otseselt või kaudselt finantsalaseid, majanduslikke või muid isiklikke huvisid, mida võib käsitada tema erapooletust ja sõltumatust kahjustavatena. Täpsemaid nõudeid huvide konflikti ennetamise kohta TLT-s palun vaadata kehtivast hangete ja enampakkumiste läbiviimise korrast. Huvide konflikti esinemist tuleb igal üksikjuhtumil konkreetselt hinnata. Kui töötajal ikkagi jääb üles kahtlus, siis palume pöörduda nõu saamiseks ÕH osakonna töötaja või sisevalve osakonna töötaja poole.
5. Kui pakkuja küsib TLT-lt hankelepingu nõuetekohase täitmise kinnituskirja, kes peaks taolise kinnituskirja allkirjastama – kas hankelepingu täitmise eest vastutanud töötaja või divisjoni direktor või juhatuse liige?
Vastus: Kinnituskirja allkirjastamisel tuleb lähtuda üldistest põhimõtetest- ettevõtet esindab kas seadusjärgne esindaja ehk juhatuse liige või siis juhatuse liikme poolt volitatud isik.
6. Kas lepingupartner, kes on varem TLT-le hankelepinguid täitnud peab järgnevatel TLT hangetel osalemiseks küsima TLT käest kinnituskirja, et eelnevad hankelepingud TLT-ga on nõuetekohaselt täidetud?
Vastus: Kui selline kinnituskiri on hankes osalemise eeldusena sätestatud, tuleb seda teha. Kui mitte, siis ei tule seda teha. Seega peab pakkuja lähtuma konkreetse hanke tingimustest. Küsimus on siin pigem, kas TLT peaks sellise nõude kehtestama või pigem ise teostama päringuid isikutele, kellele pakkuja varem on lepinguid täitnud ja sellisel juhul saab TLT enda suhtes täidetud lepingute osas lähtuda sellest, kas lepingu rikkumine on  fikseeritud või mitte. Kui partneri rikkumisi ei ole fikseeritud, siis ei saa neile ka hiljem tugineda. Seega peaks vastutav isik hanke sisulisi nõudeid ette valmistades mõtlema ka sellele, kas kolmanda poole allkirjaga kinnituskirja nõudmine on põhjendatud ning vajadusel pidama sel teemal nõu konkreetset hanget läbiviiva ÕH osakonna töötajaga. 

Loe täpsemalt juurde siit: https://siseuudised.tlt.ee/hoia-end-kursis-1-juulist-muutub-hankekord/