Janek Laev: juhtimiskeskus on tuule purjesse saanud

Uus juhtimiskeskus on tänaseks töö edukalt käima saanud. Foto: Sergei Zjuganov.

Maikuus ametlikult avatud juhtimiskeskus on esimesed kokku kasvamise raskused ületanud ning tuule purjesse saanud. Ehkki muutused on alati keerulised, on need ühisel jõul ületatavad.

Me kõik teame, et harjumusel on suur jõud. Muutused on seda keerulisemad, mida kauem oleme harjunud ühtmoodi tööd tegema, isegi siis, kui muutusi tehakse hea eesmärgi nimel. Inimestel on seniste tööharjumuste ja tööalaselt seotud inimestega emotsionaalne kokkupuude: mälestused, rutiin, sisse harjunud tööspetsiifika, usalduslikud suhted. Seda kõike muutes on uue töökorralduse paika loksutamine pikemaajaline töö, mis ei toimu üleöö.

Kolleegidel tuli harjuda paljuga

Täna võime öelda, et juhtimiskeskust Kadaka tee kontorisse kokku tuues oli stardipositsioon meie bussi-, trammi- ja trollidispetšeritel väga erinev. Panime ühte ruumi tööle inimesed, kes varem ei tundnud üksteist ja suhtlesid üksteisega vaid vajadusel. Enamiku jaoks toimus täielik muutus: vahetus töö asukoht, kolleegid, harjumused, tööaeg ja töövahendid.

Tänaseks võib tulemusega rahul olla: dispetšerid on muutustega harjunud. Kartust oli alguses palju, kuidas harjutakse uute kolleegide ja uue töökeskkonnaga, aga tänaseks on kõik uus omaks võetud ning rahulik töömiljöö paljuski saavutatud.

Väga suur ettevõtmine oli uue tarkvaraga harjumine, sest nüüd ei piisa enam liinitöö kõrvalekallete fikseerimisest, tarkvarasse tuleb sisestada kõik liinitööd puudutav, mis ettevõtte vaates on oluline. Paika tuli loksutada ka koos ühes töösaalis töötamise dünaamika, sest seni oldi harjutud tegutsema omaette ja paljud inimesed, kes töötasid üksinda, ei olnud harjunud mõttega küsida kolleegide toetust. „Meie ja teie“ pidi saama ühiseks „Meieks“.

Kõige kiiremini kasvas kokku bussidispetšerite seltskond, kuid peagi saadi üheks tiimiks ka teistega. Juhtimiskeskuse ühes vahetuses töötab täna 3 bussidispetšerit, 1 trollidispetšer, 1 trammidispetšer. Lisaks 1 infotelefoni, 1 sisevalve ja 2 järelevalve töötajat. Uus muudatus tuleb juba novembris, kui trollide asemel hakkavad tänavatel liikuma ajutiselt bussid. Meie inimestele tähendab see ümberõpet nii trammi- kui bussispetsiifika omandamiseks ja juba uute oskustega oma kolleegide toetamiseks. Kaugem eesmärk on meil töökorraldus, kus kõik dispetšerid on võimelised täitma erinevaid rolle. Tõsi, see võtab taas oma aja, kuid tulemuseks suurem efektiivsus.

Oleme üks suur tiim!

Võib öelda, et koostöö on protsess. Peamine on mõista, et oleme üks suur tervik ja ühtne meeskond. Täname kõiki meie tublisid töötajaid! Täname ka kõiki neid, kes on abiks olnud uute protsesside juurutamisel. Sellesse töösse on olnud kaasatud suur hulk inimesi teistest divisjonidest. Paljud protsessid on tänaseks korrastunud, näiteks liinile väljumise hommikune protsess. Rõõm on tõdeda, et liinile väljumiste puhul teavad sõidukijuhid, kuidas käituda ja juhtimiskeskuse töösaali inimesed, mida jälgida ja kuidas sõidukijuhte toetada. Nii sõidukijuhtide tööle tulemine, tervisekontrollid, digitaalsete dokumentide andmine, garaažidest/depoodest väljumised on valvsa silma all.

Kõik päevased jooksvad probleemid saavad kirja, varem nii ei olnud. Senini puudus kogu ettevõttel ülevaade, millise probleemistikuga juhtimiskeskuse töötajad igapäevaselt silmitsi seisavad. See teadmine oli väga kitsas ringis. Täna on informeeritud inimeste hulk suurem, mis tähendab, et kõik osapooled erinevatest divisjonidest saavad kaasa aidata operatiivselt esile kerkinud probleemide lahendamisele. Näiteks on viimasel ajal olnud trammijuhtidel probleeme trammipöörangutega ja sõidukijuhtidel Thoreb seadmete töökindlusega ning lõppjaamade olmeprobleemidega. Andmeid ja teadlikkust on varasemast rohkem, andmed on vajadusel ka kiirelt leitavad ning oma tööks kasutatavad. Meie eesmärk on olnud operatiivselt infot osapooltele edastada, et probleemid saaksid õigel ajal avastatud ja võimalikult kiiresti kõrvaldatud. Varasemaga võrdluses on see suur edasiminek!

Võin omast käest öelda, et on olnud megahuvitav. Ja kes arvab, et kõik on valmis, see eksib. Juhtimiskeskuse töö ise ja selle planeerimine on pidev protsess ja see ei peatu. See on justkui liinitöö, kus on päevi, mis on rahulikud ja siis on päevi, kus erinevate juhtumite ja intsidentide arv on ligemale sada. Peame igapäevaselt mugavustsoonist välja tulema, sest iga päev toob kaasa uusi olukordi ja paneb pingutama. Nii nagu ettevõte, nii on ka Juhtimiskeskus pidevas muudatuse protsessis.

Üheks selliseks muudatuseks on parem meeskonnatöö suuremate juhtumite korral, mis takistavad liinide tööd. Selleks oleme koostöös Sisekaitseakadeemiaga ellu kutsunud koostöökoolituse just TLT vajadustest tulenevalt disainitud virtuaalses simulatsioonikeskuses.

On iseenesest mõistetav, et kõige sellega koos on loomulikult olnud ka erinevaid tagasilööke, kuid need on selleks, et õppida ja saada paremaks.

Tänud veelkord kolleegidele ja liigume päeva haaval sügisele ja talvele vastu ning saame pisitasa paremaks. Arendused ja muutused on meie igapäeva töö osa.

Janek Laev
Juhtimiskeskuse valdkonnajuht

ЧИТАТЬ НА РУССКОМ →

Центр управления начал свою деятельность

Центр управления, официально открытый в мае, преодолел первые трудности в сплочении коллектива, и его деятельность набрала обороты. Хотя перемены всегда сложны, совместная работа помогает их преодолевать.

Мы все знаем, что очень зависим от привычек. Чем дольше мы выполняем одну и ту же работу, тем сложнее даются перемены, даже если они проводятся ради благой цели. У людей возникает эмоциональная связь с прежними трудовыми привычками и с коллегами: воспоминания, рутина, привычная специфика работы, доверительные отношения. Изменения, создание новой организации труда – долгосрочная работа, которая не может произойти в одночасье.

Коллегам пришлось привыкать ко многому

Сегодня можно признать, что при объединении работников в Центре управления на Кадака теэ, стартовая позиция наших диспетчеров автобусов, трамваев и троллейбусов была очень разной. Мы объединили в одном помещении людей, которые раньше не знали друг друга и общались между собой лишь по необходимости. Для большинства произошла полная перемена: новое место работы, коллеги, привычки, рабочее время и рабочие инструменты.

Сегодня мы довольны результатом: диспетчеры привыкли к изменениям. Вначале было много опасений по поводу того, как работники привыкнут к новым коллегам и новой рабочей обстановке, но сегодня все нововведения приняты и спокойная рабочая атмосфера достигнута.

Больших усилий стоило привыкание к новому программному обеспечению, потому что теперь необходимо не только исправлять отклонения в работе линии, а фиксировать в программе все, что связано с ее работой, и все, что важно с точки зрения предприятия. Кроме того, необходимо было совместить динамику совместной работы в одном помещении, научиться работать в коллективе, а не обособленно, и пользоваться помощью коллег. «Мы и вы» должны были превратиться в «Мы».

Группа автобусных диспетчеров росла быстрее других, но вскоре она стала одной командой со всеми остальными стала одной командой. В одной смене Центра управления сегодня работает 3 автобусных, 1 троллейбусный и 1 трамвайный диспетчер. Кроме того, здесь же 1 работник, отвечающий за информацию по телефону, 1 сотрудник внутренней охраны и 2 сотрудника надзора. Новое изменение произойдет уже в ноябре, когда вместо троллейбусов по улицам временно начнут курсировать автобусы. Для наших работников это означает переподготовку, чтобы освоить специфику управления трамваями и автобусами, а также поддержать коллег новыми навыками. Наша дальнейшая цель – такая организация работы, при которой все диспетчеры смогут стать взаимозаменяемыми. Да, это опять займет время, но в результате повысится эффективность.

Мы – одна большая команда!

Можно сказать, что сотрудничество – это процесс. Главное понять, что мы являемся одной большой единой командой. Благодарим всех наших замечательных сотрудников! Мы также благодарим всех, кто помог нам внедрить новые процессы. К этой работе было привлечено большое количество специалистов из других подразделений. Многие процессы к сегодняшнему дню оптимизированы, например, утренний процесс выхода на линию. Приятно отметить, что, при выходе на линию водители знают, как себя вести, а работники диспетчерского центра знают, на что обратить внимание и какую поддержку им оказать. Таким образом, прибытие водителей на работу, медицинский осмотр, выдача цифровых документов, выезд из гаражей/депо находятся под строгим наблюдением.

Фиксируются все текущие проблемы дня, чего раньше не было. До сих пор у всего предприятия не было обзора проблем, с которыми ежедневно сталкиваются сотрудники Центра управления. Этой информацией владел узкий круг сотрудников. Сегодня количество информированных сотрудников увеличилось, благодаря чему все подразделения могут оперативно содействовать решению возникающих проблем. Например, в последнее время у водителей трамваев возникли проблемы с движением на круговых поворотах, у других водителей – с эксплуатацией оборудования Thoreb, а также бытовые проблемы на конечных остановках. Данных и информации больше, чем раньше, их также можно быстро найти и при необходимости использовать в своей работе. Наша цель заключалась в том, чтобы оперативно передавать информацию для скорейшего обнаружения и устранения возникших проблем. По сравнению с тем, что было раньше, это большой прогресс!

От себя могу сказать, что это было очень интересно. Кто думает, что все готово, ошибается. Сама работа центра управления и ее планирование – процесс постоянный и непрерывный. Это похоже на работу на линиях, где есть спокойные дни, а есть дни, когда количество различных случаев и инцидентов приближается к сотне. Нам приходится ежедневно выходить из зоны комфорта, потому что постоянно происходят новые ситуации, и мы должны искать оптимальные ответы на вопросы. Как и предприятие, Центр управления находится в постоянном процессе изменений.

Одним из таких изменений является улучшение командной работы в случае серьезных инцидентов, которые мешают работе линий. С этой целью, в сотрудничестве с Академией внутренней безопасности, мы запустили совместное обучение в виртуальном симуляционном центре, созданном специально для нужд TLT.

Само собой, при всем этом, конечно, были разные неудачи, но на ни х следует учиться, чтобы становиться лучше.

Еще раз благодарю своих коллег, будем день за днем двигаться навстречу осени и зиме, постепенно повышая качество работы. Развитие и перемены – часть нашей повседневной работы.

Янек Лаэв
Руководитель деятельности Центра управления

9