Huvide konflikti kompass
TLT on aktiivne hankija ja paljud meist puutuvad hankemenetlusega igapäevaselt oma töös kokku. Üks põhilisi nõudeid meile kõigile, ka neile, kes ei olegi ehk hankekomisjoni liikmed, vaid aitavad näiteks tehnilist kirjeldust kokku panna, on see, et tuleb hoiduda huvide konfliktist.
Huvide konflikt on olukord, kus hankijal või tema nimel tegutsevast isikust töötajal, juhatuse liikmel või muul pädeval esindajal, kes on kaasatud riigihanke ettevalmistamisse või korraldamisse või kes võib muul moel mõjutada selle hanke tulemust, on otseselt või kaudselt finantsalaseid, majanduslikke või muid isiklikke huvisid, mida võib käsitada tema erapooletust ja sõltumatust kahjustavatena. Huvide konflikti esinemine iseenesest ei ole korruptsioon, kuid huvide konfliktis tegutsemine ehk huvide konflikti realiseerumine toob kaasa korruptsiooni. Seega on teema väga oluline.
Huvide konflikti tuleb hinnata hankega seotud olles ehk hanke mistahes staadiumis osaledes kogu aeg ja kui huvide konflikt esineb, siis ei tohi konkreetse hanke ettevalmistamises ega selle menetluse läbiviimises osaleda. Kui oled juba hankega tegelev või hankekomisjoni liige ja tuvastad huvide konflikti, tuleb ennast viivitamatult taandada sellega tegelemisest. Kui seda mitte teha, saab riik kohaldada karistust, mida siin ei hakka lähemalt lahti kirjutama. See on ka mittevajalik, sest huvide konflikti tuvastamine on tuntavalt väga suur mure paljude jaoks meie seast. Arusaadavalt on selline pidev enda huvide üle järelevalve pidamine päris keeruline ja tekitab inimestes küsimusi. Väga tänuväärne on, et eriti viimasel ajal on meie kolleegid üha rohkem huvide konflikti hindamise vajadust tunnetanud ja on selle osas vägagi ärksad. Sellegipoolest kulub abi marjaks ära.
Ongi hea meel tutvustada teile alati käepärast abilist, mis aitab teil mõtestada ja läbi mõelda erinevaid olukordi ja asjaolusid, mis võivad esineda, mis omakorda viitavad potentsiaalselt huvide konflikti olemasolule. Abimehe nimi on „Huvide konflikti kompass“ ja nimigi viitab, et ta juhib teid ja aitab mugavalt huvide konflikti tuvastada. Kompassi kasutamine on väga mugav. Lähete siseveebi esilehele https://siseuudised.tlt.ee/ ja klikkate „Huvide konflikti kompassil“ (asub sealsamas, kus näiteks töökorralduse reeglid ja hea tava). Teie ees avaneb vorm. Selles on toodud erinevad ja kõikvõimalikud segased olukorrad, mida hindate ja hindamise tulemusel klikkate lahtris, kas olukord esineb või mitte (ei või jah). Tabeli lõpetades avaneb teie ees kokkuvõte soovitusega, mida järgmisena ette võtta. Kompass ootab teid sealsamas päeval ja ööl. Kasutage julgelt.
Mailis Kullerkupp
Peajurist