41 aastat rooli keeranud Sirje Koel: Reisida on mõnus ja huvitav!
Sirje mäletab hästi, et peale keskkooli lõppu tema kuskile vabrikusse või kontoritöötajaks minna ei tahtnud, samas polnud ka kindlaid edasiõppimisplaane. Aga ühel päeval nägi ta kuulutust “Kuue kuuga trollijuhiks” ja otsustas, et temast saab trollijuht.
Kursused algasid 1979. aasta septembris ja järgmise aasta algusest sai Sirjest trollijuht, kusjuures enne kursustele minekut oli ta oma elus näinud ja reisinud trollis ainult mõned korrad.
Sirje sõitis väga pikalt trolliliinil nr 6, aga kuna 2015. aasta lõpuga läksid Väike-Õismäe trolliliinid sulgemisele, siis otsustas Sirje minna bussijuhi kursustele. Kursused toimusid sügisel, aga Sirjel oli plaan minna ka Tai reisile. Enne reisi õppis ta hoolega, et koolieksamid saaksid tehtud ja peale reisi saaks teha Maanteeameti eksami. Ja nii ka läks: peale reisi teatati, et alates 1. jaanuarist 2016 saab Sirjest 2. vko bussijuht. Kui esimestel aastatel bussijuhi ametis olles sõitis ta erinevaid liine, siis praegu on ta pikalt jäänud truuks bussiliinile nr 5.
Sirjele meeldib TLT-s töötada, sest linnaliini bussijuhina on töö mugavam kui linnalähi- või kaugliinil. Esiteks mängib rolli tööle-koju võimalused ja teiseks liiklus- ja ilmastikuolud. “Talvel kehva ilmaga võib maanteesõit raske olla, aga linnas, tuleb mis tuleb, sõidad kuidagi ära ja abi on ka lähedal,” sõnab Sirje.
Reisimine – võimalus avastada laia maailma võlusid
Kes Sirjega suhelnud, on päris kindlad, et tema suur kirg on reisimine kaugetesse maadesse. Esimene suurem reis leidis aset 2000. aastal bussireisi näol Peterburi, mis korraldati trollipargi töötajatele ühissõiduna. Veel käidi ühisel bussireisil Šveitsis, Norras ja Islandil, mis jätsid kustumatu mulje oma mägede ja vaadetega. “Omamoodi on elamus, kui sul on juulikuus ainult 16 kraadi, sest Islandil on külm ja vihmane. Ja muidugi need uhked geisrid ja käia mägedes kuulamas, kuidas liustik ragiseb, vapustav. Õhtul keetsime ühiselt süüa suures potis priimuse peal ja ööbisime telkides,” meenutab Sirje Islandi reisi entusiastlikult. Bussiga on reisitud veel Hispaaniasse, Tšehhi, Lichtensteini ja Andorrasse, praktiliselt ükski reis pole ilma tehnilise mureta möödunud – kord lähevad pidurikettad kuumaks, kord lõhkeb rehv.
Norrast tõi Sirje kaasa võipaki suuruse vaalalihatüki, mida keegi väga maitsta ei julgenud, pigem nuusutasid. Rootsi kurikuulsat hapendatud räime ehk surströmmingut pole Sirje veel proovinud, aga kui võimalus tekib, siis prooviks küll. Ekstreemsemateks maitsmisteks nimetab ta kuivatatud vaklasi, rohutirtse ja prussakaid, mis maitsesid suhteliselt kuivalt ja uuesti neid ei prooviks.
Esimese lennureisi tegi Sirje 2013. aastal Madeirale. Kui muidu sõidetakse Madeirale päikesepuhkusele, siis Sirje eelistab aktiivset puhkust, mis annab võimaluse rohkem avastada kohalikku eluolu, arhitektuuri ja maastikku. Kaugematesse reisisihtpunktidesse soovitab Sirje kindlasti kasutada reisiagentuuri teenuseid, kui omal käel minna, sest siis on kindel, et reis on turvaline ja koos giidiga saad infot kohaliku ajaloo ja eluolu kohta. Reisiagentuur annab ka kindluse, et kui peaks miski lennutõrge või probleem majutusega aset leidma, leitakse reisikorraldaja abiga kiiresti lahendus.
Lennureisid teisele poole maakera
Kaugemad lennureisid on ta teinud Mehhikosse, Guatemalale, Tansaaniasse, Madagaskarile, Sri Lankale ja Taisse. Tansaania Serengeti rahvuspargis maastikuautoga sõites nägi paari meetri kauguselt lamavaid lõvisid ja kaugemal kappavat sõralistekarja. Madagaskaril pesitsevad leemurid jätsid samuti kustumatu mulje. Madagaskari ühistranspordi teeb eriliseks see, et pagas paigutatakse katusele ja igal liinil on vastavat värvi buss, sest saarel on suur kirjaoskamatus ja värvi järgi saab kohalik aru, kuhu buss sõidab.
“Väga huvitav on näha, kuidas teised elavad ja kui vähe on ühel aafriklasel vaja, et ära elada ja kui muretud ja rõõmsameelsed nad on”, julgustab Sirje ka teistel uusi ja kaugemaid maid avastama minna. Selle aasta novembris külastab Sirje Ecuadori ja Galapagose saari, kus pidi elama palju kilpkonni.
Teksti autor: Marek Ross
ЧИТАТЬ НА РУССКОМ →
Курсы начались в сентябре 1979 года, и в начале следующего года Сирье стала водителем троллейбуса, хотя до начала курсов видела троллейбус и ездила на нем всего несколько раз в жизни.
Сирье долгое время работала на троллейбусной линии № 6, но поскольку в конце 2015 года троллейбусные линии Вяйке-Ыйсмяэ закрылись, она решила пойти на курсы водителей автобусов. Курсы проходили осенью, а Сирье планировала также отправиться в путешествие в Таиланд. Перед поездкой она усиленно занималась, чтобы сдать экзамены на курсах, а после поездки — экзамен Департамента шоссейных дорог. И всё получилось: после путешествия было объявлено, что с 1 января 2016 года Сирье станет водителем автобуса 2-й колонны. Если в первые годы работы она ездила по разным маршрутам, то теперь уже долгое время верна автобусному маршруту № 5.
Сирье нравится работать в TLT, потому что работать водителем автобуса на городском маршруте комфортнее, чем на пригородном или междугороднем. Во-первых, важную роль играет возможность добираться из дома на работу и с работы домой, во-вторых, дорожное движение и погодные условия «Зимой в плохую погоду бывает трудно ездить по шоссе, а в городе, несмотря ни на что, все равно доедешь, и помощь всегда рядом», — говорит Сирье.
Путешествия — возможность открыть для себя чудеса света
Каждый, кто общался с Сирье, уверен, что ее страсть — путешествия в дальние страны. Первым большим путешествием стала групповая автобусная поездка в Санкт-Петербург в 2000 году, организованная для работников троллейбусного парка. Затем были совместные автобусные поездки в Швейцарию, Норвегию и Исландию, которые оставили неизгладимое впечатление своими горами и видами. «Это незабываемо, когда в июле всего 16 градусов тепла, потому что в Исландии холодно и дождливо. И, конечно же, эти роскошные гейзеры и поход в горы, когда слышишь, как трескается ледник, — просто сказочно. Вечером мы все вместе готовили еду в большой кастрюле на примусе и ночевали в палатках, — с восторгом вспоминает свою поездку в Исландию Сирье. — На автобусе мы ездили еще в Испанию, Чехию, Лихтенштейн и Андорру, и практически ни одна поездка не обходилась без технических проблем — то тормозные диски перегреются, то шина лопнет».
Из Норвегии Сирье привезла кусок китового мяса размером с пачку сливочного масла, который никто не решился попробовать, а только нюхали. Сирье еще не пробовала пресловутую шведскую квашеную сельдь, или сюрстремминг, но если бы представилась возможность, то попробовала бы. Из более экстремальных блюд она вспоминает сушеных личинок, кузнечиков и тараканов, которые на вкус были довольно сухими, и она не стала бы пробовать их снова.
Первое путешествие на самолете Сирье совершила в 2013 году на Мадейру. Обычно туда ездят для пляжного отдыха, но Сирье предпочитает активный отдых, который позволяет лучше познакомиться с местным образом жизни, архитектурой и ландшафтом. Для более дальних путешествий она рекомендует пользоваться услугами туристического агентства, а не ехать самостоятельно, так как в этом случае можно быть уверенным в безопасности поездки, и вместе с гидом можно больше узнать о местной истории и образе жизни. Также турагентство дает уверенность в том, что в случае проблем с рейсом или размещением туроператор быстро найдет решение.
Полеты на другой конец света
Самые дальние путешествия на самолете Сирье совершила в Мексику, Гватемалу, Танзанию, на Мадагаскар, в Шри-Ланку и Таиланд. Управляя внедорожником в национальном парке Серенгети в Танзании, она заметила львов, лежащих всего в нескольких метрах от нее, и стадо бродячих парнокопытных вдалеке. Неизгладимое впечатление оставили и гнездящиеся лемуры на Мадагаскаре. Особенностью общественного транспорта Мадагаскара является то, что багаж размещается на крыше, а по каждому маршруту ездит автобус своего цвета, так как на острове высокий уровень неграмотности населения и по цвету автобуса можно определить, куда он едет.
«Очень интересно наблюдать за тем, как живут другие, как мало нужно африканцам для жизни, но насколько они при этом беззаботны и веселые», — говорит Сирье, призывая и других отправиться исследовать новые дальние страны. В ноябре этого года она посетит Эквадор и Галапагосские острова, где должно быть много черепах.